9 TIPŮ Jak se přinutit ke cvičení doma

nechci cvicit

Jak se donutit ke cvičení doma

Donutit se ke cvičení v domácích podmínkách jde někdy dost ztuha. V době koronavirové nám ale bohužel moc jiných možností nezbývá. Jak tedy na to? Těchto 9 tipů by vám mohlo pomoci, abyste se na cvičení doma dokonce těšili.

1.Najděte si na cvičení čas a klid

peaceful-ireland-landscape-cheryl-davis

den dopředu si naplánujte, kdy budete další den cvičit. Udělejte si plán. Je třeba se přesně rozhodnout, kdy budete svému tělu věnovat čas. Cvičení nesmí být v časovém presu – mělo by proběhnout co nejvíce v poklidu. Neměli byste při něm moc myslet na to, jaké máte povinnosti doma, v práci a jaké nedokončené úkoly vás ještě čekají.

Zajistěte si na cvičení klid. Telefon nejlépe vypněte nebo alespoň dejte co nejdál od vás. Představuje zbytečné lákadlo.

 no_phone

TIP: Tohle je přesně ten důvod, proč velká část lidí cvičí raději večer. Vyhradí si chvilku klidu a ví, že po tréninku už je čeká jen postel a odpočinek. Nemusí myslet na nic, co je třeba ještě během dne stihnout a soustředí se jen na své tělo a cvičení.

2. Vyberte si druh cvičení, který vás bude bavit

Cvičení by nemělo přicházet z donucení, ba naopak, měli byste se na něj těšit! Při pravidelném cvičení se po nějaké době může stát, že si na něm vypěstujete závislost. Proto je třeba zamyslet se nad tím, co přesně od tréninku očekáváte. Chcete si vypracovat postavu a posílit tělo? Chcete se spíše protahovat? Chcete jemné rozhýbání, nebo si chcete dát pořádně do těla? Pokud chcete makat, cvičte cviky na posilování a tvarování postavy – třeba pilates. Pokud chcete posouvat možnosti své a svého těla dál a chcete jít méně na sílu, vrhněte se např. na jógu.

Zkrátka každý má jiné preference a očekávání. Zamyslete se proto pořádně nad tím, co si vlastně přejete.

3. Začněte

Přichází ta nejtěžší část. Je třeba udělat první krok a poté, co si vyhradíte čas a vyberete si, jaké cvičení budete provozovat, se cvičením skutečně začít. Je to asi krok nejtěžší, je lepší začít pozvolna. I pár minut cvičení denně se počítá! Tak klidně začněte na deseti. Ale jděte do toho a buďte na sebe pyšní. Brzy zjistíte, že jste místo deseti minut cvičili patnáct, pak dvacet a najednou budete na té krásné půl hodince. Čas při cvičení utíká velmi rychle.

4. Oblečte se před cvičením do cvičebního úboru a připravte si cvičební podložku 

Že se vám nepodařilo ani těch deset minut? Nevadí, nevzdávejte to. Zkuste ještě jiný trik. Připravte svou hlavu na to, že budete cvičit. Oblečte si cvičební úbor, ve kterém se budete cítit dobře a připravte si podložku na cvičení. Pak už těch deset minut zvládnete zlehka. Hlava totiž přistoupí na to, že se cvičit chce a bude.

 costume

5. Najděte si videa či obrázky, podle kterých se vám bude dobře cvičit

Pokud nechcete cvičit podle sebe, nechte se vést někým, kdo ví, jak na to. Na Youtube je mnoho tréninkových videí, tak stačí chvíli hledat a najít si někoho, kdo vám bude vyhovovat projevem a přípravou cvičení. Budete krásně vedeni a cvičení vám bude rychleji utíkat.

Může vám pomoct i to, že budete vyhledávat různé výzvy (challenge) a účastnit se jich. Určitě je dobré vědět, že nejste jediní, co dělají přesně toto. Dokonce pak najdete i to, jak se výzvy zhostili ostatní.

6. Pusťte si ke cvičení vaši oblíbenou hudbu

Pokud víte, jaký druh tréninku vás čeká, nebo i pokud máte puštěné video, můžete si ještě navíc pustit vaši oblíbenou hudbu. Hudba vás při cvičení motivuje, udává vám rytmus a cvičení při ní rychleji utíká.

Nedoporučujeme cvičit u televize. Příliš vás rozptýlí a nebudete se soustředit na cvičení. A úplně nejhorší je, když najednou začne váš oblíbený seriál.

 stažený soubor

7. Motivujte se

Řekněte si, co je cílem vašeho cvičení. Proč vlastně cvičíte? Tento bod pravděpodobně bude trochu souviset s bodem dvě, ale bude o něco více konkrétní. Co od cvičení očekáváte? Jaké výsledky? Chcete zpevnit zadeček? Chcete vypracované břicho? Chcete zpevnit celé tělo? Zlepšit vaši kondici? Jakmile si zodpovíte tyto otázky, budete sledovat svou cestu za cílem. Každé přiblížení k vysněnému cíli vás bude motivovat. A pak posledním cílem by mělo být “nepovolit a udržet stávající stav”! Tedy cvičení se stane běžnou součástí vašeho života.

8. Sledujte výkony

Sledujte se a veďte si záznamy o vašem cvičení. Není nic lepšího, než když vidíte vaše zlepšující se výkony v číslech. Milovníci statistiky si nakreslí i graf.

 line_graph

9. Odměňte se

Až docvičíte, nebo až splníte nějaký vytyčený tréninkový cíl, dejte si odměnu. Kupte si něco, co vám udělá radost – třeba nové oblečení na cvičení, nebo novou cvičební podložku či jinou pomůcku. Nebo si prostě jen dopřejte příjemný relax, například koupel v teplé vaně. To už je na vás, ale představa odměny vás bude motivovat a na cvičení se tak budete hned víc těšit.

 

Tak co, jdeme na to? 

thumbs-up